Terápiás módszerek
Kizárólag tudományosan megalapozott, többféle módszeren alapuló, pszichés és szomatikus (testi tünetekkel járó) zavarok esetén hatékonyan alkalmazott, egyéni vagy csoportos terápiákat alkalmazunk, amelyek többféle meghatározott időtartamú ülésben történnek. Pszichoterápiás tevékenységünket kiképző pszichoterapeuták szupervíziója mellett végezzük.
Szakterületeink a pszichés mentális- és viselkedészavarok felismerése, diagnosztikája, azok speciális klinikai- és egészségpszichológiai, mentálhigiénés és pszichoterápiás módszerekkel történő gyógyítása, klienseink további állapotromlásának megelőzése. Célunk továbbá a prevenció, a mentális egészség megőrzése.
A biztonságos terápiás tér kialakításával, az empátiás odafordulás és az aktív figyelem használatával törekszünk arra, hogy klienseinkkel olyan mély, bizalmi kapcsolatot alakítsunk ki, amelyben őszintén és gátlások nélkül beszélhetnek nehézségeikről, félelmeikről vagy élethelyzeti elakadásaikról. Hisszük azt, hogy tényleges változás csak a klienssel együtt, az ő aktív részvételével, szoros együttműködésben, közös erőfeszítés és munka révén valósulhat meg.
Egyéni felnőtt pszichoterápia
Tudományosan megalapozott, többféle módszeren alapuló, pszichés és szomatikus (testi tünetekkel járó) zavarok esetén hatékonyan alkalmazott módszer. A pszichoterápia meghatározott céllal, és indikációval, előre rögzített keretek között végzett intervenció, amely verbális és nonverbális kommunikációs formában történik. Szakterületeink a pszichés mentális- és viselkedészavarok felismerése, diagnosztikája, azok speciális klinikai- és egészségpszichológiai, valamint pszichoterápiás módszerekkel történő gyógyítása, klienseink további állapotromlásának megelőzése, továbbá a prevenció, a mentális egészség megőrzése.
Egyéni felnőtt pszichológiai tanácsadás
Alapvetően egészséges – mentális zavarral nem diagnosztizálható – személyeknek segít fejlődési és szituációs problémák megoldásában, például életvezetési nehézségek, krízisek, traumák esetén. A folyamatban építünk a személy meglévő erőforrásaira. A folyamat célja a döntés, a változtatásra való képesség, megküzdés a problémákkal, kompetens pálya- vagy életút alakítás segítése.
Gyermekterápia – Gyermek pszichoterápia
A gyermekterápia során a gyermek egy elfogadó, biztonságos légkörben játékon, rajzon keresztül jeleníti meg a benne lévő konfliktusokat, vágyakat, szorongásokat. A pszichológus a folyamatban segít a gyermeknek a hatékonyabb megküzdési módszerek kialakításában. Ezzel együtt a gyermekterápiás folyamat során is gyakori szülőkonzultációkra kerül sor, a szülővel közösen gondolkodva történik a gyermek gyógyítása, hiszen fejlődése a környezetével való kapcsolatban értelmezhető. Ezért is nélkülözhetetlen a szülők elköteleződése a terápia mellett. A gyermekterápia célja a gyermek fejlődését akadályozó tényezők elhárítása, a fejlődési lehetőségek helyreállítása.
Serdülőterápia – Serdülő pszichoterápia
A serdülőkor, ami egy úgynevezett életszakaszhoz köthető normatív krízis, hatalmas feladat elé állítja a serdülőt: az önálló életre készülve testi-lelki változáson megy keresztül, a leválási törekvések hangulatingadozással, vagy más mentális kihívásokat is hozhatnak, ebben nyújtunk a serdülőnek és a szülőknek segítséget.
Szülőkonzultáció
Elakadás, konkrét nehézség esetén szülőkonzultációt biztosítunk, amelynek keretében szakembereink segítenek orientálódni és javaslatot adnak a további lehetséges ellátással kapcsolatban.
Gyermek és ifjúsági pszichiátriai szakorvosi vizsgálat
Szakorvosunk pszichés zavarok diagnosztizálásában, illetve folyamatos ellátásában nyújt segítséget.
Szülő-csecsemő/kisgyermek konzultáció
A szülő-csecsemő/kisgyermek konzultációs keret lehetőséget adhat az első pár évben megjelenő nehézségek csökkentésére, megoldására, a szülők szülői szerepükben való megerősítésére, a szülői kompetencia erősítésére, a szülő-kisgyermek kapcsolat alakítására.
Varázsháló sikeres iskolai boldogulást fejlesztő kiscsoportos program
8 alkalmas kiscsoportos programot indítunk általános iskolások számára, péntek délutánonként, amely a gyerekek számára megkönnyíti az:
érzelemfelismerést | a figyelem fenntartását |
érzelemszabályozást | a rugalmas viselkedés szervezést |
feszültségszabályozást | a gátló funkciók fenntartását |
kommunikációt | a szabályok megértését és megtartását |
együttműködést és konfliktuskezelést | és erősíti az önismeretet |
Családterápia
Ez a módszer a családot olyan „rendszernek” tekinti, amelynek tagjai kölcsönösen hatnak egymásra, együtt – közös „erővel” – hozzák létre a problémákat és ugyanígy közös erőfeszítéssel oldhatják fel azokat. Családterápiát ajánlunk azokban az esetekben, amikor a gyerekeknél jelentkeznek különféle problémák, viselkedési-, szociális-, vagy tanulási zavarok, kamaszkori krízisek, vagy bármelyik családtagnál organikus okokra nem visszavezethető testi, fizikai tünetek.. A családterápia hatásos és szükséges lehet gyerekvállalásból, gyereknevelésből adódó problémák, konfliktusok kezelésére. Különleges élethelyzetekben, mint az örökbefogadás, a válás előtti és utáni időszak, mozaikcsalád létrejöttekor, betegség, haláleset, gyász esetén. A családterápia nem helyettesítője a mediációnak a válási folyamatban, míg előbbi a családterapeuták, utóbbi a mediátorok feladata.
Párterápia
Ez a módszer a párt olyan „rendszernek” tekinti, amelynek tagjai kölcsönösen hatnak egymásra, együtt – közös „erővel” – hozzák létre a problémákat és ugyanígy közös erőfeszítéssel oldhatják fel azokat. Párterápiát ajánlunk azoknak a pároknak, akik életében állandósultak a konfliktusok és azokat jellemzően nem sikerül megnyugtatóan megoldani. Akkor is, ha „csupán” a felek elhidegüléséről, eltávolodásáról, a kapcsolat ellaposodásáról, megromlásáról van szó. Ha felüti fejét a féltékenység, vagy már megcsalás, félrelépés is történt, és ha a hűtlenség miatt, vagy más okból felmerül a szakítás, a válás gondolata.
ADHD szűrés és komplex vizsgálat
ADHD szűrés és szakorvosi diagnózis gyerekeknek
Figyelemzavar és hiperaktivitás – ADHD szűrés
A szűrés időtartama 3 óra + 1 óra visszajelző alkalom. Célja az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) tünetegyüttes állapotának szűrése, súlyosságának megítélése. Gyermekek esetében a felmérés során strukturált szülői anamnézist veszünk fel és az irányelvekben javasolt teszteket használjuk, mérve az emlékezeti, figyelemi, pszichomotoros, észlelési és szociális funkciókat. A vizsgálat hossza függhet a gyermek életkorától, együttműködésétől, egyéb körülményektől. A vizsgálatot két szakember végzi.
A vizsgálatról, a tesztek eredményeiről részletes írásos szakvéleményt adunk, amely a további orvosi vizsgálatokhoz kiemelten hasznos és szükséges lehet.
Az eredmények alapján javaslatot teszünk az ADHD irányába történő további orvosi vizsgálatokra is. Ha erre szükség van, akkor 2×50 perces szakorvosi konzultáció követi a szűrést.
ADHD konzultáció
ADHD-s gyermeket nevelő családok és ADHD-val élő felnőttek részére
Az ADHD konzultáció keretében megismerhetik azon – irányelvek szerint javasolt – módszereket, amelyek enyhülést hozhatnak az ADHD-val élők számára. A konzultáció kiválóan kombinálható a gyógyszeres kezeléssel is.A konzultáció az alábbi területeket érinti: edukáció, szervezés-tervezés, problémamegoldás, figyelem minősége, rugalmas gondolkodás, halogatás, kommunikáció, motivációs gyakorlat, kognitív viselkedésterápia, feladatok két konzultáció közti időszakra. A konzultáció hossza 50 perc.
Gyógypedagógiai vizsgálatok
A gyógypedagógiai vizsgálatok során a tanulás szempontjából fontos készségek, képességek és részképességek vizsgálata történik. Ezek során beazonosítjuk a képesség-struktúra jellegzetességeit, és ezáltal beazonosíthatóvá válik, hogy mely tényezők játszanak szerepet a gyengébb óvodai és iskolai teljesítmény kialakulásában. A gyermeket, tanulót egészként kezeljük gyengeségeivel, erősségeivel együtt, értékelése differenciáltan történik, hogy minél inkább a fejlettségének és fejlődésének megfelelő ellátásban tudjon részesülni.
A komplex gyógypedagógiai és pszichológiai képességvizsgálatot a leggyakrabban tapasztalt nehézségek (beilleszkedési, magatartási és tanulási problémák) feltérképezésére állítottuk össze több éves szakmai tapasztalatunk alapján. A vizsgálat célja, hogy a tapasztalt nehézség(ek) okát feltérképezzük és amennyiben szükséges részletes fejlesztési javaslatot tegyünk.
Elérhető vizsgálatok:
- Komplex gyógypedagógiai és pszichológiai vizsgálat
- Képességvizsgálat óvodás korú gyermekek számára
- Iskolába lépéshez szükséges képességek vizsgálata
- Tanulási nehézség vizsgálata – diszlexia, diszgráfia
- Tanulási nehézség vizsgálata – diszkalkulia
- Alapozó mozgásvizsgálat
Mediáció
A konfliktusok kezelésének, mederben tartásának, és megoldásának hatékony, gyors és főleg kíméletes módszere a mediáció, amely minden esetben a jelenre és a jövőre fókuszál. A módszer alapja az elakadt párbeszéd beindítása, az elakadás feltárása és feloldása, terepe pedig olyan közeg, ahol mindenki biztonságban érezheti magát, mivel a mediátor állásfoglalásoktól és véleményalkotástól mentesen teljesen pártatlanul facilitálja a folyamatot, segíti a feleket a számukra legjobb megoldás megtalálásában.
Családi viszályok, párkapcsolati nehézségek, válási helyzetek, üzleti konfliktusok esetén is gyors és eredményes előrelépést kínál a mediáció, amely sikeres lehet önmagában is, de terápiás folyamattal párhuzamosan is hatékonyan működő módszer. A terápiát nem befolyásolja és nem helyettesíti, hiszen a múltbéli lelki elakadásokkal nem foglalkozik, nem gyógyító folyamat, a jelenben a gyors elmozdulást, a jövőbeli együttműködést segíti hatékonyan.
Neurofeedback tréning
A pszichológusokból, agykutatókból álló Neurofeedback tréner csapat idegrendszert érintő problémák megoldásában, vagy iskolai, munkahelyi teljesítmény növelésében (a mindennapi feladatok elvégzéséhez szükséges képességek), tud támogatást nyújtani a koncentráció, a memória, az alvás és a stressztűrést tekintetében.
Milyen esetekben érdemes a Neurofeedbacket választani:
- ADHD/hiperaktivitás, figyelemzavar;
- Idegrendszeri éretlenség;
- Szorongás, depresszió;
- Tanulási nehézségek, diszlexia, diszkalkulia;
- Alvászavarok;
- Stresszkezelés;
- Agysérülések, stroke vagy születési rendellenességek esetén
- rehabilitáció, állapotjavítás;
- Epilepszia;
- Memóriaproblémák, demencia;
- Alkoholizmus, függőségek;
Csoport-pszichoterápia
Ez a terápiás forma nem azt jelenti, hogy kevesebb terapeuta több beteget gyógyít egyszerre. A pszichoterápiás csoport a személyek közti interakcióra, és a csoporttagok közti kölcsön kapcsolatokra épül. Ezért a csoport-pszichoterápiában a folyamatok jellege minőségileg más. Mindenkinek mindenkivel egyedi érdemi viszonyulása alakulhat ki a csoportos terápiás munka során. A csoport mérete nagyban befolyásolja a benne zajló lelki folyamatok sajátosságait. A legtöbb pszichoterápiás irányzathoz tartozik csoporteljárás is. Az aktuálisan elérhető csoportjainkról a gombra kattintva tájékozódhat.
Minőségpolitika, hitelesség
A klinikai szakpszichológia a modern egészségügyi ellátás szerves részét képezi. A rendelő minőségügyi célkitűzése a bizonyítottan hatásos kezelés biztosítása a kliensek számára, a velük való partneri viszony kialakítása a kezelési folyamat során (beleegyezési nyilatkozat). Ha a beteg állapota vagy állapotának védelme indokolja orvosi konzultációt veszünk igénybe.
A magas minőségű, professzionális munkavégzést kiképző pszichoterapeuta szupervízoraink által vezetett rendszeres szupervízió és pszichológusaink számára szervezett esetmegbeszélő csoportjaink biztosítják.