Környezetünkből gyakran hallhatjuk, hogy a stressz az oka mindennek. Kedvetlenség? Sok a stressz. Szorongás a munkahelyen? A stressz az oka. Nehéz elérni a célokat? A stressz áll a háttérben. 

Stressz

Stressznek nevezzük szervezetünknek azt a nem specifikus válaszát, melyet bármilyen, a külső környezetből érkező igénybevételre, vagy megterhelésre ad reakcióként. Az első nagy tévhit a stresszel kapcsolatban, hogy az a külvilágból jön, pedig igazából ez a mi reakciónk. A pszichológiai stressz állapotába kerülünk, amikor úgy ítéljük meg, hogy az adott helyzet kezeléséhez, vagy a minket érő inger elviseléséhez nem áll rendelkezésünkre elegendő erőforrás. Valójában a környezetből eredő külső ingerek, a stresszorok, melyek szervezetünkre gyakorolt hatása kellemetlen testi változásokban vagy lelki reakciókban nyilvánul meg. Ez azért van, mert ezen hatások bekövetkezésére nem tudunk felkészülni, nem tudjuk kontrollálni. Úgy éljük meg őket, hogy képességeink határát feszegetik, a kudarc átélésének lehetőségét hordozzák magukban, így negatívan hatnak az énképünkre. 

Vegyünk egy hétköznapinak mondható példát: ha a gyerek reggel iskolába indulás előtt közli, hogy elfelejtette kimosatni a tesi cuccát, amire aznap mindenképpen szüksége van – ez egy stresszor-. Ha ettől kiborulunk, sikító frászt kapunk, és azt érezzük, hogy ott helyben felrobbanunk, na ez a reakció a stressz. Mivel mindannyian mások vagyunk személyiségünkben, vérmérsékletünkben, viselkedésünkben, ezért különbözően élhetünk meg teljesen hasonló élethelyzeteket. A stresszorokkal való megküzdési képességünk egyrészt a velünk született temperamentum és a hozott családi minták, másrészt az életünk során szerzett tapasztalatink során alakul, és önismereti munkával jelentős mértékben fejleszthető.

Krízis

Bármennyire is furán hangzik, de a krízisállapot természetes velejárója személyiségünk fejlődésének. Születésünktől kezdve különböző fejlődési szakaszokon megyünk keresztül, és minden egyes életszakaszunknak megvan a maga megoldandó feladata, krízise. Ha ezt sikeresen „túléljük”, és személyiségünk új konfliktus megoldási stratégiákat tud kialakítani, sikerrel léphetünk tovább. Mivel az élet nem egy „habostorta”, előfordul, hogy az előbb említett normatív kríziseken felül életünk néhány fontos tényezője hirtelen megváltozik – elvesztjük a munkahelyünket, válságba jut a párkapcsolatunk, a szomszédos országban háború tör ki -, és ezek az akcidentális kríziseket veszteségként realizáljuk. Amikor ez a kétféle krízis egyszerre jelenik meg életünkben, fokozottan sérülékenynek érezhetjük magunkat, és ebből az élethelyzetből egyedül, segítség nélkül nagyon nehéz továbblépni. A krízis további fontos ismertetője, hogy egy jövőbeli élethelyzettel kapcsolatos, és általában 4-6 hét alatt lezajlik.

Trauma

Az, hogy a krízist kiváltó negatív életesemény traumatikus hatásúvá válik-e, függ az aktuális személyiségfejlődésünk szakaszától, az adott nehézséggel kapcsolatos korábbi tapasztalatainktól, az aktuális pszichés állapotunktól és a minket körülvevő társas környezet meglététől, támogatásától. A trauma fogalma olyan állapotot jelöl, amikor olyan váratlan és heves lefolyású esemény elszenvedője, szemtanúja lesz valaki, mely halálos fenyegetettséggel, súlyos sérüléssel jár, a fizikai vagy pszichés integritás elvesztésén túl intenzív félelmi, szorongásos vagy tehetetlenség érzéssel járó reakciót vált ki. Traumatikus reakciót okozhat egy közlekedési baleset, gyermekkori fizikai vagy érzelmi elhanyagolás, bántalmazás, háborús esemény. Fontos kiemelni, hogy a trauma is teljes mértékben egyéni reakció az általunk traumatikusnak megélt élethelyzetre, és minden esetben múltbéli eseményhez kapcsolódik.

Depresszió

Ha egy stresszor által kiváltott helyzetre hosszabb ideig nem találunk megnyugtató megoldást, szervezetünk a stresszreakció által generált készenléti állapotban nagyon sok energiát használ fel, ami különböző kellemetlen testi és lelki tünetek állandósulásához vezethet. A depresszió egy olyan hangulatzavar, ami több mint két hétig fennáll, és többnyire lehangoltságot, fizikai és szellemi teljesítménycsökkenést, érzelmi – és viselkedés változást eredményez. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint napjainkban ez a mentális betegség jelenti a legnagyobb egészségügyi terhet a világon, és a nőket kétszer olyan gyakran érinti. A depresszió kialakulását egyfajta genetikai hajlam is elősegíti, ehhez társulnak külső kiváltó tényezők, melyek lehetnek korai, negatív életesemények, traumák, komoly veszteségek, illetve a stresszorok. 

A stresszorokkal, krízishelyzetekkel és a depresszióval való hatékony megküzdésben, a traumák feldolgozásában mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni.

A jelentkezés menete:

=

1

Töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat, amit az alábbi gombra kattintva érhet el. Az űrlap kitöltése nem jár semmilyen kötelezettséggel.
=

2

Az űrlap elküldése után egy rövid kérdőívet küldünk e-mailben. Annak visszaküldése után hamarosan jelentkezünk telefonon és egyeztetünk Önnel megfelelő időpontot a kollégánkkal való személyes vagy online találkozásra.
R

3

Az első találkozás során a problémáról és a módszerről besélgetsünk, célunk, hogy a 2-3. alkalom végére megkössük azt a "szerződést", ami mentén a közös munka során a változásokért dolgozunk és amelyben az idői keretekben is magállapodunk.

Bővebb információk >>

További olvasnivalók:

Hogyan védekezünk amikor túlcsordulna a pohár…

Vagyis mik azok az elhárító mechanizmusok? Tehát a cím sugallatával ellentétben nem egy féktelen bulizásról szóló „hogyan csináljuk” cikk következik és nem is egy ismeretterjesztő szösszenet az alkoholizmusról – bár igény talán volna mindkettőre. Ez a cikk a feszültségről, énképünkről, terhelhetőségünkről, az önismeretről és az elhárító mechanizmusok természetéről szól.

Tovább olvasom…

Miért érdemes egyéni terápiára járni?

A pszichoterápiában, ahogy a testi orvoslásban is megvannak a bizonyítottan hatékony, kísérletekkel és kutatásokkal igazolt eljárások, amelyekkel kezelni lehet a problémákat és segíteni a változást. Az eredményes terápiás folyamatoknak tudható be, hogy egyre többen veszik igénybe a pszichoterápia nyújtotta lehetőséget. Ennek kapcsán egyre elfogadottabb, hogy az egészséges életvitel része a mentális egészséggel való törődés.

Tovább olvasom…

Hogyan működik a terápia? – A pszichodinamikus pszichoterápia bemutatása

“Hogyan működik a terápia? Mi történik az ülések során? Milyen hatásmechanizmusokon keresztül képes változást előidézni a terápiás folyamat? A fent említett kérdések érthetően felmerülhetnek bárkiben, aki pszichológust tervez felkeresni. A megválaszolásuk előtthoz azonban érdemes néhány szempontot figyelembe venni. Minden, pszichológussal folytatott, szakszerű segítő beavatkozás egy kapcsolat. Ebből a szempontból pedig a segítséget kérő és a segítséget nyújtó személy illeszkedése elengedhetetlen a gyümölcsöző közös munkához. Az illeszkedés létrejötte pedig főként annak függvénye, hogy a kliens személyiségéhez és panaszához a megfelelő mélységű és irányultságú segítséget tudjon nyújtani a pszichológus.”

Tovább olvasom…

Mi a bizonyíték rá, hogy hatásos a pszichoterápia?

A pszichoterápiában ugyanúgy szükség van bizonyítékokra mint a szomatikus orvoslásban, ahol ma már magától értetődőnek vesszük, sőt megköveteljük, hogy egy-egy terápiás beavatkozás hatásosságát bizonyítékokkal támasszák alá. Randomizált, kontrollált vizsgálatok alapján ma már tudjuk, hogy vannak olyan jól körülírható állapotok (pl.: emlőrák esetében), amikor a kisebb beavatkozás is ugyanakkora arányú várt eredményt hoz, mint a nagyobb megterheléssel járó beavatkozás. Fontos, hogy fel tudjuk mérni, hogyan hat a kezelés. A kifejezetten káros hatásra jó példa a szívbetegeknek adott lidocain. Széleskörben használják, érzéstelenítőként, és nagyobb adagban segít megelőzni a szívritmuszavar kialakulását. Logikusnak tűnhetett a következtetés, hogy infarktuson átesetteknek érdemes lehet megelőző prevencióként, a ritmuszavart megelőzendő lidocaint adni, ahogy ezt tették korábban. Azonban randomizált kontrollált vizsgálatok igazolták, hogy ez a gondolat helytelen, kiderült a lidocaint kapók körében nagyobb a halálozás aránya.

Tovább olvasom…

Valódi önbizalom, vagy eltakart bizonytalanság?

Magabiztosságunk mértéke nagyban meghatározza hangulatunkat és cselekvőképességünket a mindennapokban. Az alacsony önbizalom érzésének számos oka lehet, így a lehetséges változás iránya és módja is sokféle. Írásunk célja az önbecsülés hátterének és fejlesztésének ismertetése. Ami biztos, hogy az önmagunkba vetett hit kapcsán először azt érdemes tisztázni, ki is az az ÉN, akiben bízom, vagy nem bízom eléggé?

Tovább olvasom…

Kognitív viselkedésterápia

A kognitív viselkedésterápia, KVT, vagy CBT (rövidítve CBT- az angol Cognitive Behavioral Therapy kifejezés alapján) egy strukturált, időhatáros, tudományos bizonyítékokon alapuló, cél- és problémaorientált pszichoterápiás módszer. A módszer elméleti alapjait Aaron Beck amerikai neurológus és pszichoterapeuta kezdte el kidolgozni az 1960-as években. Beck elmélete szerint az emberek magatartását és érzelmi reakcióit meghatározza az, ahogyan az adott egyén a világról, önmagáról és a jövőről gondolkozik, hogy milyen hiedelmekkel rendelkezik. Emiatt ugyanaz az esemény teljesen eltérő jelentéssel bírhat a különböző emberek számára, hisz mindenki sajátos gondolkodási világgal jellemezhető, az érzelmi vagy viselkedéses reakciókat pedig a jelentés határozza meg.

Tovább olvasom…

Mi fán terem a neuropszichológus?

Mivel foglalkozik a neuropszichológus? Orvos ő, esetleg sebész? Mi a különbség a neuropszichológus és a neurológus között? Miben különbözik egy pszichológustól vagy egy klinikai szakpszichológustól? Foglalkozhatott-e a nagypapával a legutóbbi kórházi látogatásán, esetleg a szomszéddal az autóbalesete után? Minderre választ ad az alábbi cikk.

Tovább olvasom…