A felnőttkor és a leválás előkészítése
A 12-14 éves kiskamaszoknál elindul a szexuális érés, a testi változások. A barátok kezdenek a családnál fontosabbá válni, de ekkor még nem a tartalom, hanem a közelség a fontos, ami határtalan mennyiségű kommunikációt eredményez a kortársakkal. Serdülőknek a 15-21 éves korosztályba tartozó fiatalokat nevezzük. Ez a szakasz már a felnőttkor előkészítése. Feladata a kötődés átvitele a családról a kortárs kapcsolatokra, a szexuálisan érett test elfogadása és a saját identitás kialakítása. Tehát a leválás előkészítése zajlik, amely során megjelennek a tipikus viselkedési formák: a kamasz elkezd sokáig aludni, egyedül enni, bezárkózni a szobájába, zenét hallgatni, kortárs társaságban tölteni ideje nagy részét.
Külsőségekkel kezdődik
Eleinte az identitás kialakítása még külsőségek mentén történik, így az öltözködés igen fontossá válik. A serdülő igen érzékeny, visszahúzódó, máskor azonban túlzó elképzelései vannak saját magáról. Ingeréhség jellemzi, mindenfélét kipróbál. A szülői gondoskodással való szembefordulás olykor drasztikus megoldásokban is testet ölthet. Például ahhoz, hogy az átalakult testét sajátjának érezhesse, a serdülő gyakran gondtalanul, veszélyesen bánik vele: hajnalig ébren marad, alkoholt fogyaszt, veszélyes sportot űz, kerüli a hideg elleni védelmet, hektikusan étkezik.
Saját vélemény, saját gondolatok
A testhatárok mellett az énhatárok kijelölése is fontos: megjelenik a szülővel szembeni ellenállás, a saját vélemények kialakítása, a privát szféra igénye. A serdülő morális ítélőképessége nő, folyamatos önvizsgálatnak teszi ki magát. Intellektuális érdeklődése erős, leginkább az elvont témák és megoldandó problémák keltik fel figyelmét, amelyek felé empátiával, megértéssel, néhol bölcsességgel fordul. Ez nem azt jelenti, hogy eszerint is viselkedik, ennek ekkor még csupán az a funkciója, hogy kavargó érzelmein a gondolkodás segítségével legyen úrrá. A serdülő identitása kialakítása érdekében állandó felfedezésben van, ezért igen nyitott, de egyben feszült és szorongó is, ezért folyamatos társas támogatást igényel.
Nehéz érzelmi feladat
Láthatjuk, a serdülés magas érzelmi töltettel jár, zaklatottság, érzelmi sodrás jellemzi. A nehéz periódusok gyakoriak, de nem tekinthetők pszichológiai értelemben problémásnak, kivéve, ha tartósan (több mint fél év) fennmaradnak.
Igazából a változatlanság nagyobb probléma, mert a változáshoz felfordulás kell. Ezért akár megjelenhetnek más életkorban nem elfogadható viselkedési formák is, de szerencsére amennyiben ezeket helyesen kezelik, rövidtávon belül maguktól rendeződnek. Mindehhez szükségeltetik, hogy a szülők elbírják a serdülő felől érkező leértékeléséket, provokációkat, amelyek során a fiatal tesztelgeti, mennyire pusztító lenne (lesz) a valódi leválás. A szülőknek eközben úgy érdemes átvészelni ezt az időszakot, hogy közben nem mondanak le elveikről, nem hátrálnak meg, hanem a valóságot képviselik, ezzel segítve gyermeküket.
Milyen pszichológiai tünetek jelenhetnek meg?
A legtöbbször jelentkező, tartósan fennmaradó problémák ebben az életkorban a teljesítményszorongás, a beilleszkedési zavar, a pszichoszomatikus tünetek, depresszió, öngyilkosság, anorexia, iskolafóbia és deviancia (pl. problémás droghasználat, agresszió) formájában mutatkoznak meg. Ilyen esetekben a leválás, a saját test elfogadása, a kortárs kapcsolatok és a saját identitás kialakítása nem történik megfelelően, tehát a serdülőkori feladatok nem teljesülnek, a fejlődés megreked. Az elakadások gyakori okai közé a traumatikus események, a családi egyensúlyzavar vagy a kortárs csoport okozta problémák tartoznak.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
A halállal kapcsolatos elmélkedés és az agresszív gondolatok is természetes velejárói a serdülőkornak, azonban az önbántalmazás már a félresiklott megoldások közé tartozik. A falcolás (önmaga sértése) például az ijesztő, erősen frusztráló élmények csillapítására jelentkezhet, hiszen a testi fájdalom konkrétabb, azonban hosszútávon nem nyújt megoldást. Fontos azonban tudni, hogy ez nem öngyilkossági kísérlet, sőt, akár meg is ijesztheti a serdülőt. Ha visszatérően jelentkezik mindenképpen segítséget szükséges kérni. Az öngyilkossági gondolatokat, terveket, ilyen szándékra utaló jeleket minden esetben komolyan kell venni, ezzel kapcsolatban szakemberhez szükséges fordulni.
Az élvezeti szerek kipróbálása szintén nem áll messze a serdülőktől azonban a rendszeressé váló droghasználat már problémának tekinthető. A drog is egy időnyerő eszköz, amely ideiglenesen csillapít, levezeti a feszültséget, de közben kiiktatja a pszichés munkát.
Összefoglalva tehát amíg a problémásnak ítélt viselkedési formák váltakoznak és nem tartósak, a kamasz korának megfelelően fejlődik. Szakemberhez fordulni akkor szükségszerű, ha ez a váltakozás nem jelenik meg, és valamilyen magatartás hosszútávon (több, mint fél év) rögzül.
A jelentkezés menete:
1
2
3
További olvasnivalók:
klinikai szakpszichológus, képzésben lévő családterapeuta