Előfordulás
A demencia kialakulásának kockázata az életkorral nő, előfordulása 65 éves korban 1%, 85 év felett már 30%. Nőkben minden korcsoportban gyakoribb. Mivel a fejlett országokban az élettartam nő, egyre több demens beteggel találkozhatunk.
Demencia
A demencia nem betegség, hanem egy tünetcsoport, aminek hátterében számos idegrendszeri és általános testi betegség állhat. Elsődleges jellemzője a kognitív károsodás, ami mellett jelen vannak magatartási és a mindennapi tevékenységek nehezítettségére vonatkozó tünetek. Hétköznapi szóhasználatban az idős kori értelmi leépülést nevezzük így, de valójában számos más demencia típus létezik. Megjelenése jellemzően elhúzódó, fokozatosan súlyosbodó folyamat, ezt nevezzük degeneratív demenciának. Ez a típus az összes demencia 75-80%-át teszik ki. Ilyen például az Alzheimer-kór, a frontotemporális demencia vagy a Lewy-testes demencia. A vaszkuláris demencia további 15%-ért, minden más ok a maradék 5-10%-ért felel. Ezen belül előfordulnak reverzibilis, azaz visszafordítható demenciák is.
Mint diagnózis, stigmatizáló jellege miatt a demencia már nem használt kifejezés, helyette a ’Major neurokognitív zavar’ elnevezést vezették be, ami azonban még kevéssé terjedt el a köztudatban.
A demencia három stádiumát különítjük el:
- Enyhe demenciában nyilvánvaló, de enyhe kognitív károsodás mutatkozik, ami már a mindennapi tevékenységeket, munkát is akadályozza, a betegek azonban jól ismert környezetükben egyedül is boldogulnak.
- Középsúlyos demenciában a betegek már segítséget, felügyeletet igényelnek.
- A súlyos demens beteg pedig mindennapi működésében, higiéniás ellátásában is állandó segítségre szorul. Ennek a stádiumnak a terminális szakaszában az alapvető motoros működések (járás, nyelés) is károsodhatnak.
Demencia típusai
Ha a demencia az elsődleges probléma, akkor primer degeneratív demenciáról beszélünk. Ezen belül az alapján, hogy az agy mely területe sérült, megkülönböztetünk kortikális, azaz agykérgi eredetű és szubkortikális, azaz kéreg alatti területekből eredő kórképeket.
Kérgi eredetű demenciánál a kognitív hanyatlás vagy a személyiségváltozás jelenik meg először. Jellemző tünetei az afázia (a beszédértés vagy beszédképzés zavara), a rövid távú emlékezet korai, a régmúlt emlékeinek fokozatos romlása. Ebben a demencia típusban a pszichiátriai tünetek, a mozgás és izomtónus szabályozásával kapcsolatos tünetek csak az állapot előrehaladtával jelennek meg. Ilyen például az Alzheimer-kór, a frontotemporális demencia és a Lewy-testes demencia.
Ezzel szemben az agykéreg alatti területek sérülésekor a demencia a betegség másodlagos, kései tünete. Az elsődleges, korai tünet a mozgászavar, a parkinzonizmus. Ide tartozik a progresszív szupranukleáris bénulás, a corticobasalis szindróma és a Parkinson demencia.
Másodlagos, nem degeneratív idegrendszeri betegségek miatti demenciák lehetnek vaszkuláris, azaz az érrendszer károsodásából eredők (pl. post-stroke demencia), metabolikus hátterűek (pl. alkohol okozta, vitaminhiányos, stb.), traumás vagy gyulladásos eredetűek (szifilisz, HIV-demencia, sclerosis multiplex, stb.).
Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór a leggyakoribb demencia típus, progresszív, azaz fokozatosan súlyosbodó, visszafordíthatatlan. Leggyakrabban a rövid távú emlékezet zavarával kezdődik, majd később jelennek meg nem kognitív pszichiátriai tünetek (zavartság, hallucinációk stb.), amiket gyors biológiai leépülés kísér. Előrehaladtával a beteg elveszíti a mindennapi feladatok ellátásának képességét, végül ágyhoz kötött állapotba kerül.
Pontos kiváltó oka ismeretlen, de kialakulásában a genetikai faktoroknak jelentős szerepet tulajdonítanak. Ugyan az Alzheimer-kór elkülönül a tisztán vaszkuláris demenciától, kialakulásában mégis jelentős szerepet játszanak érrendszeri tényezők, különösen a magas vérnyomás.
Lewy-testes demencia
Ez a kórkép a második leggyakoribb degeneratív demencia forma. Elnevezését onnan kapta, hogy a Parkinson-kórban is kimutatható Lewy-test zárványok az agykéregben is kiterjedten felfedezhetők. Klinikai képében a demencia mellett általában már a betegség korai szakaszában megjelennek élénk vizuális hallucinációk és parkinsonos tünetek. Korai szakaszában a memória kevéssé károsodott.
Frontotemporális demencia
A frontotemporális demencia egy gyűjtőfogalom, amelybe számos tünetegyüttes besorolható. Jellemzője a fiatalabb életkori kezdet, az végrehajtó működés deficitje, a viselkedés- és hangulatzavar. Előfordulhat kritikátlan viselkedés, vagy motiválatlanság, merevség. A szociális normák gyakran háttérbe szorulnak, a hangulati élet depresszióra, mániás epizódra vagy pszichózisra is emlékeztethet. Gyakoriak a parkinsonizmus jegyei. Tüneti képe miatta a pszichiátriai betegségektől való elkülönítése kulcsfontosságú.
Vaszkuláris demencia
A vaszkuláris demencia olyan másodlagosan kialakuló demencia, amelynek hátterében az agyi vérellátás zavara áll. Okozhatja például érelzáródás, súlyos érszűkület, amit képalkotó eljárással lakunák, fehérállományi léziók, infarktusok formájában igazolni lehet. Ilyenkor a demencia tünetei mellett az érrendszer megbetegedésére utaló jeleket is észlelünk. A tünetek attól függnek, hogy az agy mely területei sérültek. A hanyatlás gyakran érinti a figyelmi és a végrehajtó működést, előfordulhat az emlékezet és a térben, időben való tájékozódás zavara. Jellemzően az ítélőképesség kevéssé érintett és a személyiség sem változik nagymértékben. A betegség hirtelen kezdődik, és lépcsőzetes leépülést mutat, lefolyása hullámzó.
Pszeudodemencia
Idős korban bizonyos hangulati zavarok, elsősorban a depresszió az elbutulás képében jelenhetnek meg, így az idős kori depressziót könnyű összetéveszteni a demenciával. Amíg azonban egy demens beteg feladathelyzetben motivált, hibáit gyakran nem ismeri fel, a depressziósnál gyakoriak a „nem tudom” válaszok. Ezek a betegek megélik a depresszióval járó további tüneteket is, közérzetük rossz, gyakran panaszkodnak.
Demencia kockázati tényezői
A demencia egy úgynevezett multikauzális tünetegyüttes, ami azt jelenti, hogy kialakulásához több kockázati tényező együttes jelenléte szükséges. A kockázati tényezőket jellemzően módosítható és nem módosítható csoportra osztjuk, a megelőzésben pedig értelemszerűen a módosítható rizikótényezőket igyekszünk befolyásolni.
Nem módosítható kockázati tényező az életkor, a nem és bizonyos genetikai faktorok. A demencia kialakulásának számos módosítható rizikótényezője van, amik a következők.
A demencia kialakulásának rizikótényezői:
- Vaszkuláris, azaz az érrendszerrel kapcsolatos szempontok (pl.: vérnyomás, koleszterinszint)
- Anyagcserével kapcsolatos szempontok (pl.: vércukorszint)
- Életmód (táplálkozás, fizikai és szellemi aktivitás, dohányzás, alkoholfogyasztás, túlsúly, stb.)
- Környezeti faktorok (trauma, peszticidek stb.).
A jelentkezés menete:
1
2
3
További olvasnivalók:
neuropszichológiai szakpszichológus j.