Időnként mindannyian félünk, ha bizonytalansággal, fenyegetéssel vagy jelentős változással szembesülünk a hétköznapok során. Azonban ha a félelem és az aggodalom érzése állandóan jelen van az életében, és hónapok vagy akár évek óta nem tud tőle szabadulni, akkor valószínűleg generalizált szorongással küzd.
A generalizált szorongás tünetei
A generalizált szorongás zavarban érintettek legalább fél évig vagy akár hosszabb időn át túlzott aggodalmat és feszült várakozást élnek át számos eseménnyel vagy tevékenységgel kapcsolatban. Ilyen esemény lehet munkahelyi vagy iskolai teljesítmény, de más helyzetek esetén is megjelenhet a szorongás. Az érintettek nehezen kezelik az aggodalmukat, és gyakran nyugtalanságot, feszültséget, fáradékonyságot, koncentrációs nehézséget, irritált vagy dühös hangulatot, izomfeszülést tapasztalhatnak. Általában a pihenésüket is érinti a zavar, nehezen alszanak el, vagy az alvásuk felszínes, nyugtalan, ezért nem érzik pihentetőnek. Ezek a tünetek annyira súlyosak, hogy jelentős szenvedést okoznak az érintetteknek, és megnehezítik, hogy társas, munkahelyi vagy más területeken helytálljanak.
A generalizált szorongás kezelése
A generalizált szorongás zavar kezelésében két fő irány létezik: a gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia, amelyek önmagukban vagy kombinálva is alkalmazhatók.
A gyógyszeres kezelés során szorongásoldó szerek szedését írhatja elő pszichiáter szakorvos, amelyek nem gyógyítják meg teljes mértékben a szorongásos zavarokat, de enyhíthetik a tüneteket.
Az alkalmazott pszichoterápiás módszerek közül az egyik a kognitív viselkedésterápia (CBT), amelynek az elsődleges célja, hogy segítsen azonosítani és módosítani a szorongást kiváltó és fenntartó gondolatokat, különféle relaxációs technikákat tanít a hatékonyabb megküzdéshez (például autogén tréning vagy mindfulness), és feltárja a szorongásra hajlamosító gyerekkori élményeket, amelyek alapján érthetővé válik, hogy egyes helyzetekről a jelenben miért gondolkodunk úgy, ahogy. Egy másik pszichoterápiás megközelítés a rövid dinamikus terápia, amely során a szorongást okozó tudatos és tudattalan tényezők feltárására és módosítására kerül sor. Ebben a megközelítésben is teret kap valamilyen relaxációs technika elsajátítása. Kutatások alapján a rövid dinamikus terápia hatékonysága megegyezik a kognitív viselkedésterápia hatékonyságával (Leichsenring és munkatársai 2009-es kutatása alapján).
Gyakran a pszichológiai kezelés elegendő lehet, súlyosabb esetben a gyógyszeres és pszichológiai kezelés együttes alkalmazása a leghatékonyabb eljárás.
Ha úgy érzi, hogy az említett tünetek szenvedést okoznak Önnek vagy a környezetének, és akadályozzák az életvitelében, forduljon bizalommal szakembereinkhez!
A jelentkezés menete:
1
2
3