Az autogén tréning jelentése
J.H. Schultz német pszichiáter nevéhez köthető az orvostanilag az egyik legjobban megalapozott és legtöbbet kutatott relaxációs módszer. Schultz a hipnotikus állapotot tanulmányozva fedezte fel, hogy bizonyos élettani változásokhoz különböző testérzetek társulnak, melyre építve az autogén tréningben meghatározott formulák ismételgetésével relaxált állapot idézhető elő. A relaxációs eljárások közé tartozik minden olyan módszer, ami a pszichofizikai ellazulást, önmegfigyelést, önszabályozást segíti elő. Maga az autogén tréning egy passzívabb módszer, hiszen az izmaink automatikus ellazulására épülve segíti a testi-lelki homeosztázis, azaz egyensúlyi állapot elérését. Nem kell bevetnünk semmilyen plusz erőfeszítést, vagy megtanulni lehetetlen szöveget, esetleg felvenni bonyolult testtartást, amit tennünk kell az az, hogy pár percig befelé figyeljünk, és minél nagyobb intenzitással éljük meg a testünkkel kapcsolatos élményeinket.
Az autogén, ahogyan a neve is jelzi, saját erőnkből merít, saját aktivitásunkat használja fel. Tréninggé a rendszeres gyakorlás és önmegfigyelés fogja tenni, mely által testi és lelki működésünk egyre jobban szabályozhatóvá válik aktuális céljaink mentén. A stressz kezelésében azért tud segíteni, mert az autonóm idegrendszer ellazítására fókuszál, növeli a fizikai tűrőképességünk, a pszichés feszültségtűrésünk, fokozza a teljesítményt, valamint fejlődik általa az önismeretünk. Az autogén tréning elsajátításához képzett szakember segítségével kb. 15-20 alkalom szükséges, ami alatt nem csak a módszer elsajátítása a cél, hanem a két gyakorlás között a testi élményekkel összefüggő kitekintő kérdések, asszociációk, fontos életesemények megbeszélése.
Az autogén tréning gyakorlatok jellemzői, hatása a mindennapokban
Minden hétköznapi tapasztalatunk hatást gyakorol testi működésünkre, de megtanulhatunk tudatosan is figyelni arra, mit jelez testünk . Egy híres pszichiáter úgy fogalmaz, hogy “az agy folyamatosan biológiává alakítja a pszichológiát”. Az autogén tréning egy határmezsgyét képez a test és lélek elválaszthatatlan egysége között, elősegíti a két oldal közötti kommunikációt, és a jobb megfogalmazhatóságot.
Az AT 3 fő aspektusból segíti az önismeretet:
- Testi érzékletek szintje – „érzékelem a testemet, mint harmonikusan működő egységet”
- Érzelmi élmény – „átélem önmagamat, mint harmonikusan, nyugodtan működő lényt”
- Külső szemlélő – „szemlélem önmagamat, mint ellazult, harmonikusan működő embert”
A módszer megtanulása jelentősen hozzájárul életminőségünk és közérzetünk javulásához, kellő felkészültséget ad, pszichés energiát szabadít fel a stressz, konfliktusok megfelelő megoldásához, feldolgozásához. Maga a tréning tehát az egész testre koncentrál – a lábujjunk hegyétől a fejünk búbjáig, és emiatt nem elhanyagolható a pszichoszomatikus gyógyító hatása. A tréning egyik fő hatásmechanizmusa, hogy a tünetet ott kezeli, ahol az létrejött – ez azt jelenti, hogy a tréning kiegészülve egy önismereti terápiával célirányosan tud segíteni egy-egy megoldandó problémán.
Kinek javasolt az autogén tréning?
Tapasztalataim szerint az AT olyan élményt ad a kliensnek, ami a saját testével való kommunikáció által és a saját érzések elfogadásán keresztül segíti a nehéz élethelyzetek átkeretezését és feldolgozását. A közösen megfogalmazott célok által leszűkíthető a problémakör, a kliens jobban átlátja a megoldást, és hatékonyabban tud tervezni. Mivel az AT folyamata kiegészül otthoni gyakorlással is (minimum naponta egyszer), így az a közös órákon a tapasztalatok megosztását követően az is kiderül, hogy melyik gyakorlat mélyítése az, ami még jobban segítheti a klienst a jövőben.
És hogy kinek javasolt? Nincs meghatározva, egyszerűen minden olyan embernek, aki szeretne boldogabb és tudatosabb életet élni, egy nehéz élethelyzeten túljutni, esetleg akut vagy krónikus problémáinak (stressz, szorongásos állapotok, alvászavar, depressziós zavarok, pszichoszomatikus megbetegedések) kezelésében vár segítséget, vagy szeretné erősíteni szervezetét a betegségek megelőzése végett. Mindenképp hasznát fogja lelni benne.
A jelentkezés menete:
1
2
3
További olvasnivalók:
klinikai szakpszichológus jelölt, képzésben lévő család- és párterapeuta, autogén tréning gyakorlatvezető