Nem is olyan régen nagy dolognak számított 80 nap alatt körbeutazni a Földet vagy éppen üzenetet továbbítani pár száz kilométerre. Ma elmondhatjuk, hogy gyakorlatilag bárkit elérhetünk a másodperc tört része alatt. Sosem voltunk még ennyire összekötve, mégis, most érzi a legtöbb ember, hogy egyedül van a nagyvilágban.

Hiába van mindenféle kapcsolatteremtésre való alkalmazás és felület, nagyon sok embernek nehéz megtalálni a közös hangot a többiekkel. Félelmet kelt ha be kell mutatkozni másoknak, vagy éppen beszélgetést kell kezdeményezni, esetleg idegen társaságba csöppen. Gyakran nehéz kiállni a többiek elé, az ismerkedésről nem is beszélve.

Bár ezek valóban nagyon sok emberben stresszes szituációk, előfordul, hogy a félelem mértéke túlnő rajtunk. Bár szeretnénk ismerkedni, mégsem merünk lépéseket tenni ezügyben. Halogatjuk, hitegetjük magunkat.

Ilyenkor érdemes szakember, pszichológus segítségét kérni.

A szociális szorongás leginkább akkor jelentkezik, ha nincs elég önbizalmunk, a magunkról kialakított kép negatív, másokat többre, jobbra értékelünk magunknál, illetve a magunk értékeiről keveset gondolunk.

Mi történik a pszichológusnál?

A pszichológusok általában az úgynevezett kognitív viselkedésterápia módszerével segítik a klienseket abban, hogy megkérdőjelezzék elgondolásaikat önmagukkal kapcsolatban és az ismerkedés esetén a kiszemelt nemmel kapcsolatban.

Hogyha önmagunkról valós tudást szerzünk, nő az önbizalmunk, képesek leszünk reálisan megítélni magunkat a többiek viszonylatában is. Így már könnyen létesíthetünk új kapcsolatokat, nem szégyenkezünk önmagunkkal kapcsolatban.

A pszichológiai folyamat időtartama függ attól, hogy milyen mértékű a negatív énkép, társulnak-e a szociális szorongáshoz egyéb zavarok, illetve, hogy a kliens milyen mértékben elkötelezett a folyamattal kapcsolatban. (A változáshoz szükséges a terápiás „házi feladatok” elvégzése.) Ha magadra ismertél, szeretnél változni, kérj időpontot!

Zala Márton
pszichológus, szexuálszakpszichológus